ورود    صفحه آغازين    عضويت    جستجو    راهنماي انجمن

نويسنده پيغام
 موضوع پست: تداوی وپیشگیری ازمبتلاشدن به اکنه یا بخارهای جوش جوانی
 پست ارسال شده در: دوشنبه 19 ثور(اردیبشت) 1389, 2:56 am 

ریش سفید

ریش سفید
نماد کاربر

تاريخ عضويت: شنبه 19 جدی(دی) 1388, 6:28 am
تشکر کرده: 3225 تا این لحظه
تشکر شده: 1965 تا این لحظه
دوستان عزیز:
در برنامه ی امروز، در مورد آکنه یا بخار یا جوش جوانی ،عوامل َآن و راه های تداوی و پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری، معلومات می دهیم.

دراین بخش شما سرگذشت بیماری را می شنوید که مبتلا به آکنه یا بخار جوانی است. جالب است بدانید که 70 درصد مردم جهان به این بیماری مبتلا می شوند. اگرچه که این بیماری، کشنده نیست اما اختلالاتی را درروی پوست و ظاهر انسان به وجود آورده می تواند.
عوامل بوجودآورنده ی این بیماری، اعراض و علایم آن، راه های تداوی آن، ارتباط این بیماری با غذا و ازدواج را در این بخش، خواهید شنید.

مریم دختری 26 ساله است، پنجابی سیاه رنگی پوشیده و چادر کریمی رنگی هم به سرکرده است. بسیار فیشنی به نظر می رسد به ناخن هایش هم رنگ ناخن سرخ رنگی زده است. او باشنده ی خیرخانه درشهرکابل است. جلد سفیدی دارد و وجود آکنه یا بخارهای جوانی بر روی صورتش به خوبی نمایان است حتی در صورتش جای بعضی جوش ها نیز، باقی مانده است.
او را در شفاخانه ی وزیراکبرخان دیدم که به بخش جلدی آن مراجعه کرده است. از او علت مراجعه کردنش را پرسیدم. می گوید: 7 سال است که این مشکل را دارم . او برایم قصه می کند که چگونه و چه وقت، مبتلا به آکنه شده است؟

" 7 سال پیش، پس از ختم مکتب، بخارهایی روی صورتم پیدا شد. اول کم بود ولی روز به روز زیاد تر شد.
مریم از این که بخار بر روی صورتش برآمده، بسیار زیاد ناراحت به نظر می رسد و چون بودن آن بر روی صورت، اذیتش می کرد، همیشه به آن دست می زده تا بخارها را از بین ببرد. غافل ازاینکه دست زدن به بخارها باعث زخم شدن و بدرنگی پوست می شود.
او تأکید می کند که درآن زمان، حتی قبل از پیدایش بخار، از موادآرایش بسیاری استفاده کرده و بعد ازآن نیز، به خاطری که بخارها را بپوشاند، از مواد آرایشی مختلفی استفاده نموده.
مریم برایم قصه می کند که قبل از داکتر رفتن برا ی تداوی بخارهایش، چه کرده است؟

" کلان ها می گفتند که لیمو برای بخار خوب است. حتی ماست با نمک روی بخارهای رویم می زدم. خوب می سوختاند و مه فکر می کردم که چون می سوزانه حتما خوب می شود.

پس از استفاده ی سه ماه از دواهای خانگی مانند ماست و نمک و لیمو که هیچ تأثیری که بر روی صورت مریم نداشته، به داکتر جلدی مراجعه کرده است. این که دوای داکتری چقدر بر روی بخارهایش تأثیر گذاشته است از زبان خودش می شنویم.

" پس از این که دواهای خانگی هم تأثیری نداشت پیش داکتر رفتم. داکتر هم دواهای زیادی به من داد. نه تنها به یک داکتر بلکه به 10 داکتر مراجعه کردم اما به کلی خوب نشد.

مریم برای درمان بخارهایش، سه دوره درمان داشته است. اول تداوی خانگی، دوم تداوی داکتری و سوم هم طبابت یونانی. او در آخرین مرحله، از طبابت یونانی نیز استفاده کرده است.
مریم می گوید: با این که دوای داکتری تأثیرچندانی برروی صورتم نداشته اما باز هم پیش داکتر آمدم و هنوز هم دوا استفاده می کنم.

در مورد آکنه، عوامل آن و چگونگی تداوی آن با داکتر" صبور" متخصص جلد وزیبایی و جراح پلاستیک در شفاخانه ی وزیراکبرخان گفت و گویی کردم که با هم می شنویم.

دراولین سوال از داکتر صبور پرسیدم،
آکنه یا بخارهای جوانی چیست و چرا به وجود می آید؟
اکنه یا جوش جوانی یکی از معمول ترین مشکلات جلدی درسرتاسرجهان است و عبارتست از التهاب جلد در قسمتی که مو می روید.قنات های مو بسته میشه و سبب التهاب و تخریبات می شود و وقتی که جور می شود درآن حالت، ازخود، داغ ها و لکه هایی به جای می گذارد.
این بیماری، سن و سال خاصی ندارد اما اوج اکنه درجوانی است. وقتی شخصی به سن بلوغ می رسد تغییرات هورمونیک دروجود وی رونما می گردد.اندروژن ها فعال می شود که یکی از تمویل کننده های اکنه است.

به چه عمری انسان ره گرفتار میسازد؟
اکنه ممکن است از سن 12-16 به بالا بوجود بیاید. اما سن 25 سالگی مرحله ی جوش آن است.ازاکثرمردم درسن 25 سالگی اکنه شفایاب می شود واز تعداد کمی تا سن های بالاتر دوام می کند.

عامل ایجاد این بیماری چیست؟
عامل مهم آن تغییرات هورمونیک است. در بیخ هر مو، یک قنات وجود دارد که ازاین قنات، مو می روید و در جوار آن غده ای وجود دارد.وقتی که چربی مواد افراض می کند، جلد آنها چرب تر به نظر می رسد و هرگاه یکی از قنات ها بندش پیدا کند تخریبات حجرات شروع میشود و التهاب به وجود می آید.

این بیماری چه قسمتهایی از بدن را مورد حمله خود قرار میدهد؟
اکنه یا جوش جوانی قسمتهای مختلف بدن مانند روی، اطراف بینی، پیشانی، فک سفلی، پشت گردن، سرسینه، روی بازوها، سورین ها و ران ها را مصاب می سازد.

چه مقدار ضرر می رساند؟
این بیماری کشنده نیست اما معیوب کننده است. در روی برخی افراد، داغ هایی را بوجود می آورد که از لحاظ آرایشی مورد قبولشان قرار نمی گیرد و این افراد به تشعشات روانی دچارند و به خود حاکمیت ندارند.

انواع بخارها و روشهای تداوی آنها :
بخارها یا جوش جوانی انواع مختلفی دارند. یک نوع آن از استعمال دواها و مواد کیمیاوی پیدا میشود مانند استفاده ی پروتئین ها مواد اندروژنیک برای زیبایی اندام. نوع دیگر آن استعمال برخی دواهاست که به خاطر مشکلات مفاصل به مصرف می رسد. نوع دیگر آن از اثر مشتقات کلر به وجود می آید و نوع دیگر آن تماس با مواد چربی است. نوع دیگر آن درخانمهاست که 7 الی 10 روز قبل از شروع عادت ماهوارشان به وجود می آید. متأسفانه در این حالت، برخی خانمها به این بخارها دست می زنند که این خود تخریبات بزرگی را به وجود آورده می تواند.

روشهای پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟
بدبختانه نمی توان از مبتلا شدن به اکنه ی ابتدایی خودداری کرد چون این یک سیستم نارمل وجود انسان است. زیاد شدن اندروژن در وجود انسان، یک از تقاضاهای وجود انسان است نظر به سن و سال. اما از اکنه هایی که از سبب استعمال دوا به وجود می آید می توان جلوگیری کرد.

ارتباط مواد فیشن و آرایش با این بیماری چطور است؟
در مورد ارتباط مواد آرایشی با اکنه باید بگویم که خانمها و آقایان باید از مواد آرایشی شرکت ها ی معتبر و استاندارد جهانی استفاده کنند چون این شرکتها، از مواد اکنه زا استفاده نمی کنند اما شرکت های دیگر، ممکن است که ازهرگونه مواد اکنه زا استفاده کنند.

رابطه ازدواج و روابط جنسی در تداوی و یا ازدیاد این بیماری چطور تعبیر میشود؟
و اما درمورد روابط جنسی و یا ازدواج و رابطه ی آن درایجاد اکنه: قبلاً گفتم که افزایش هورمون اندروژن سبب ایجاد اکنه می شود و اکنه نیز تا سن 25 سالگی خود به خود خوب می شود بنابراین سن نیز مطرح است و با کاهش هورمون های اندروژن نیز بهبودی اکنه امکان پذیراست که خود ازدواج و روابط جنسی، سبب کاهش اندروژن می شود. اما به نظر من ازدواج و روابط جنسی برای کاهش اکنه، یک دلیل ضعیف است.

لطفا ارتباط پرهیزانه و این بیماری ره تشریح کنید.
درمورد رابطه ی غذا با ایجاد اکنه باید بگویم که در کتاب های قدیمی نوشته شده است که موادی مانند شیرینی باب، کاکائو، چاکلت، خسته باب و غیره، سبب اکنه می شود اما در کتاب های جدید نوشته شده است که رابطه ای میان خوردن غذا و اکنه وجود ندارد. اگر با خوردن غذا، اکنه بوجود می آید در حقیقت علت دیگری دارد که آن را به خوردن غذا ربط می دهند.

مریم می گوید با این که 7 سال از بیماری ام می گذرد و به داکتران زیادی هم برای تداوی مراجعه کرده ام، اما باز هم ناامید نشدم و باز هم پیش داکتر آمدم. امیددارم که خوب شوم چرا که این بیماری، درمان دارد.

پیام های صحی:
  • پس‌ از ورزش‌ شدید ، عرقتان‌ را بشویید و دراولین فرصت،‌ چربی‌ صورت‌ را پاک‌ نمایید.
  • موهایتان‌ را حداقل‌ دو بار در هفته‌ با شامپو بشویید. اجاره‌ ندهید که‌ موهایتان‌ روی‌ صورت‌ بیاید، حتی‌ در شب‌ و به‌ هنگام‌ خواب، مو باعث‌ پخش‌ چربی‌ و باکتری‌ها می‌شود.
  • از مصرف‌ مرطوب‌کننده‌ها خودداری‌ نمایید مگر با نظر داکتر.
  • به‌ هیچ‌ وجه‌ پوست خود را فشار ندهید، نخارانید، یا مالش‌ ندهید.
  • برای ازبین بردن بخارهای صورت، ازتداوی های خانگی و خودسر کار نگیرید.
شنونده های عزیز برنامه !
برنامه ی این هفته نیز در همین جا به پایان می رسد.
امیدوارم که معلومات مفیدی را کسب کرده باشید.

خاستگاه مطلب: وبسایت سلام وطندار, پروگرام رادیویی جان جور

I wear a fake smile,
To hide my pain.
To stop the tears,
That want to fall like rain.

بالا 
 مشخصات  

موضوع پست: Re: تداوی وپیشگیری ازمبتلاشدن به اکنه یا بخارهای جوش جوانی
 پست ارسال شده در: دوشنبه 20 ثور(اردیبشت) 1389, 5:36 am 

ریش سفید

ریش سفید
نماد کاربر

تاريخ عضويت: شنبه 19 جدی(دی) 1388, 6:28 am
تشکر کرده: 3225 تا این لحظه
تشکر شده: 1965 تا این لحظه
قابلش نیست
یک گولی است که نامش یادم نیست بخیالم که ده ایران هم تقلبیش پیدا میشه قیمتش یک قوطیش که دو تخته درونش است تقریبا 150,000 یا نمیفامم 250,000 تومن بود کسی گفت, اگه بر کم از کم 9ماه تا یک و نیم سال پشت ده پشت استفاده شوه بیخی گم میشه دگه هر کاری هم که قبلا میکدی زیاد میشد ره کنی پس نمیایه یک دفعه که خوب شد.

ده اینجه و امریکا و اروپا نسخه داکتر کار داره که هر سه هفته باید چک شوه اما ده ایران که بیادرم رفته بود تابستان و دوایش خلاص شده بود گفت که آزاد دادن بریش :71:

بیادر خردم از پارسال استفاده میکنه دگه کم کم دوره تداویش خلاص میشه بخیر, اگه کاریش داری بگو نامش ره ببینم و نوشته کنم دگه وقت بخیر :23:

I wear a fake smile,
To hide my pain.
To stop the tears,
That want to fall like rain.

بالا 
 مشخصات  

موضوع پست: استفاده از After Shave برای جوش های پوست
 پست ارسال شده در: پنج شنبه 20 جوزا(خرداد) 1389, 2:46 pm 

قـومـنـدان

قـومـنـدان
نماد کاربر

تاريخ عضويت: پنج شنبه 19 جدی(دی) 1386, 1:25 am
تشکر کرده: 183 تا این لحظه
تشکر شده: 416 تا این لحظه
کلاً در زمینه جوشهای صورت من یک نسخه تجویز کنم...

اگه صورتتون جوشهای بی مورد در آورد و یا اینکه این این جوش از بابت در معرض محیط آلوده یا مواد حساسیت زا قرار گرفت ، یک راهکار موثر استفاده از الکل سفید یا after shave های اصلاح و یا همچنین ادکلنهای الکلی است. من خودم افتر شیو رو توصیه میکنم، چون مخصوص این کار هست.
که تمام اینها بخاط وجود الکل باعث ضد عفونی و پاک شدن محل جوش میشه.

بعد از اصلاح و شیوینگ صورت هم حتماً استفاده کنید که هم سر حال میشه پوست و هم ضد عفونی.
بنده خودم روی چندین نفر تست کردم جواب داده و موثر.
البته قبل از استفاده از افتر شیو میدونید که صورت باید کاملاً تمیز و قبلش با صابون شستشو داده بشه.

یکسری جوشها هم خیلی براش کار ساز نیست این روشها ، مثل جوشهای بر اثر به هم خوردن تعادل هرمونهای بدن ، جوشهایی که بر اثر فشارهای روحی هست یا بر اثر بیماری های خاص....

سلامت باشید
تصوير

درد کشیدن برای پختگی و بیدار شدن است،
دردها را هشیارانه تحمل کنیم ...

بالا 
 مشخصات  

موضوع پست: Re: تداوی وپیشگیری ازمبتلاشدن به اکنه یا بخارهای جوش جوانی
 پست ارسال شده در: پنج شنبه 20 جوزا(خرداد) 1389, 5:25 pm 

آشنا

آشنا
نماد کاربر

تاريخ عضويت: جمعه 24 حوت(اسفند) 1386, 11:24 pm
تشکر کرده: 0 تا این لحظه
تشکر شده: 0 تا این لحظه
بعضی کسایی که زیاد جوش میزنن مشکل بیولوژیکی دارن بدنشون جوریه که به چیزایی که میخورن . به کرم ها یا بعضی صابون ها و الودگی هوا و حالات روانی واکنش نشون میده و این واکنش به شکل جوش خودشونشون میده هر چی بیشتر دارو های جور واجور استفاده بشه پوست حساس تر میشه به نظرم این اشخاص باید ببینن به چی حساسن و خودشونو از اون عوامل دور نگه دارن خوردن زیاد شکلات و شیرینی غذاهای چرب و .. که خودتون بهتر از من میدونین واسه پوست اصلا خوب نیست. راجع به جوش هایی که در دوران بلوغ و جوانی میزنه کار زیادی نمیشه کرد چون به خاطر تغییرات هورمونی به وجود میاد و یه چیز طبیعیه فقط میشه اثرشو کم کرد با شستشو و تغذیه مناسب :83:

بالا 
 مشخصات  

صفحه 1 از 1 [ 4 پست ]
پاسخ به مبحث

اختيارات شما:
شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

جستجو براي:
انتقال به: